Much of CALSEIA's work is done through our 15 working committees. Committee participation is open to all members in good standing. 

 

Regional Chapters

Chair: Greg Gahagan (UMA)

Members/Chapter Chairs: SAN DIEGO - Tara Kelly (Sullivan Solar Power), Ryan Carney (Center for Sustainable Energy (CSE)), Martin Learn (Home Energy Systems), Alistair McCabe (Sunup Energy), LOS ANGELES - Ronald Mulick (Solartronics, Inc.), Michael Kahn (Kahn Solar). INLAND EMPIRE - Peter Bliss (SunEarth Inc.), Stephen Jenkins (Advanced Conservation Systems). CENTRAL VALLEY - Jack Ramsey (AltSys Solar Inc.). BAY AREA - Randy Zechman (Clean Solar), Rachel Van Wert (Leadership for a Clean Economy), Dave DuPuy (Sunpower), Bryan Whitton (Darfon Corporation). NORTH BAY - Jeff Mathias (Synergy Solar), Peter Renfro (Westcoast Solar Energy). SACRAMENTO - Ed Lainez (Mounting Systems Inc.), Becca Russell (GRID Alternatives).


Elections

Chair: Jeanine Cotter (Luminalt)

Members: Ed Murray (Aztec), Bill Stewart (SolarCraft)


Ethics

Chair: Ed Murray (Aztec)

Members: Pat Redgate (Ameco)


Events

Chair: Aaron Thurlow (SolFuture Consulting)

Members: Cecilia Aguillon (Kyocera), Ed Murray (Aztec)


Membership

Chair: Jeanine Cotter (Luminalt)

Members: Ed Murray (Aztec), Pat Redgate (Ameco), Nic Stover (CalCom Solar), Jeff Spies (Quick Mount PV), Kelsea Jones (CALSEIA)


Legislative & Regulatory Policy

Chair: Ben Airth (CSE)

Members: Aaron Thurlow (SolFuture Consulting), Adam Gerza (Energy Toolbase), Alicia Isaacs (SolarCity), Alyssa Kagel (Standard Solar), Andrew Hoffman (CalCom Solar), Andy Schwartz (SolarCity), Bernadette Del Chiaro (staff), Bill Stewart (SolarCraft), Blair Swezey (Sunpower), Brad Heavner (staff), Cecilia Aguillon (Kyocera), Dan Chia (SolarCity), Daniel Sullivan (Sullivan Solar Power), Don Osborn (Spectrum), Dru Sutton (Solaredge), Ed Lainez (Mounting Systems Inc.), Ed Murray (Aztec Solar), Erin Clark (PetersenDean), Francesca Wahl (SolarCity), Gary Gerber (Sun Light and Power), Greg Gahagan (UMA Solar), Hilary Pearson (Sungevity), Jason Hanson (Sierra Pacific Home and Comfort), Jeanine Cotter (Luminalt), Jeff Lounsberry (CalCom Solar), Jeff Spies (Quick Mount PV), Jennifer Giles (Standard Solar), Jennifer Thomas (American Solar Direct), Jeremy Hutman (Renew Financial), Jonathan Wheelan (Optony), Joshua Stacy (Solaredge), Justin Loidolt (BannerSolar), Karlen (Sungevity), Keith Randhahn (Baker Electric Solar), Kelly Knutsen (staff), Kevin Weinberg (Baker Electric Solar), Kip Perry (Unirac), Les Nelson (IAPMO), Lyle Rawlings (Advanced Solar Products), Marc Kolb (SolarCity.com), Martin Learn (Home Energy Systems), Matthew Monnig (PetersenDean), Michael Bishop (OnGrid), Michael Powers (Stellar Solar), Norm Nielsen (Chico Electric), Pat Redgate (Ameco), Rick Brown (TerraVerde Renewable Partners), Rick Reed (SunEarth), Sanjay Ranchod (SolarCity), Scott Sarem (Everyday Energy), Stephen Rogers (The Solar Company), Tamara Gishri Perry (CSE), Tara Kelly (Sullivan Solar Power), Walker Wright (SunRun), Will Gonzalez (consultant)

 

Subcommittees

Storage

Chair: Andy Schwartz (Solar City)

Members: Cecilia Aguillon (Kyocera), Martin Learn (Home Energy Systems), Mark Smith (Solar Forward), Genevieve Dufau (Solar City), Gary Gerber (Sun Light & Power), Bill Stewart (SolarCraft), Ben Airth (CSE)

Rates

Chair: Brad Heavner (staff)

Members: Gary Gerber (Sun Light & Power), Bill Stewart (Solar Craft), Andy Black (SolarCity), Ben Airth (CSE), Cecilia Aguillon (Kyocera), Marc Kolb (SolarCity), Rick Brown (TerraVerde), Don Osborn (Spectrum), Walker Wright (Sunrun), Martin Learn (Home Energy Systems)

CCA

Chair: John Parry (Solar Works)

Members: Ben Airth (CSE), Brad Heavner (staff), Gary Gerber (Sun Light & Power), Sanjay Ranchod (Solar City)  


Permitting

Chair: Pat Redgate (Ameco)

Members: Gary Gerber (Sun Light & Power), Bill Stewart (SolarCraft), Dan Chia (SolarCity), Hilary Pearson (Sungevity), Walker Wright (Sunrun), Sach Constantine (CSE), Tamara Gishri (CSE), Adam Gerza (Sullivan), Alan Fields (Sungevity), Les Nelson (IAPMO), Misha Balmer (Sungevity), Tom McCalmont (McCalmont Engineering), Bill Brooks (Brooks Engineering)


Thermal

Chair: Les Nelson (IAPMO)

Members: Adam Chrisman (SunEarth), Bill Sibner (Prime Solar), Bob Danielson (SunEarth), Bob Leckinger (FAFCO), Dave Sizelove (Aquatherm), Dick Wagenseller (SunLight Energy), Ed Murray (Aztec), Gary Gerber (Sun Light & Power), Greg Gahagan (UMA), Jason Hanson (Sierra Pacific), Jeff Brown (SolTek), Joe Berrios (FAFCO), Jonathan Gemma (Aztec), Justin Weil (Sun Water Solar), Mark Smith (Solar Forward), Martin Morehouse (Sun Light & Power), Matt Traficonte (CA Solar Thermal), Pat Redgate (Ameco), Peter Bliss (SunEarth), Phil Deatsch (Diablo Solar), Phil DelNegro (SunTrek), Rick Reed (SunEarth), Rick Rothman (SunUp Energy), Rick Sims (Solar Hydronics), Rick Vasquez (Vasco), Roy Heine (SunTrek), Stephen Jenkins (ACS), Ted Bavin (All Valley Solar)


Healthy & Safety

Chair: Jesse Elliott (REC)

Members: Carlos Ramirez (Solar City), Sanjay Ranchod (Solar City), Gary Gerber (Sun Light & Power)


Codes & Standards

Chair: Jeff Spies (QuickMount PV)

Members: Bill Brooks (Brooks Engineering), Alan Fields (Sungevity), Les Nelson (IAPMO), Allison Duffy (Solectria), Brandon Carlson (New Day Solar), Martin Herzfeld (Hoaglandz), John Taecker (UL), Duane Menton (QuickMount PV)